Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in işkence kampında şehit oldu

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in toplama kampında şehit oldu
Çin Doğu Türkistan Halkını yok etmek için toplumun önde gelen , toplum arasında etkisi olan Alimler, aydınlar, yazarlar , iş adamları ve önderleri bire bir hedefe alarak işkence kampında şehit ediliyor.

Daha önceden bir kaç gez tutuklanıp serbest bırakılan ve en son 3 Şubat 2016 de tutuklanıp toplama kampına gönderilen Doğu Türkistanlı büyük dini Alim Mehmet Emincan Yunus Damollam 56 yaşında Çin işkence kampinda şehit oldu.

Çin işgal altında olan Doğu Türkistan’dan bir acıhaber daha geldi. Doğu Türkistan halkının dini inançları korumakta büyük hizmetlere imza atan ve toplumun saygısını kazanan büyük dini Alim Mehmet Emin Can Damollam Kasım 2016 yılında Çin güçlerince tutuklanıp toplama kampına götürüldü ve şehit şehit edildiği haberi geldi. Damollam’ın vefat haberini Kanada’da yaşayan oğlu duyurdu. Mehmet Emincan Yunus Damollam, Doğu Türkistan’da İslami Bilimler alanında yaptığı çalışmalarla bilinen bir isimdi. 2014 yılının Kasım ayında Gulca’da tutuklanan Damollam, 25 Ekim 2015’de serbest bırakılmıştı. 3 Şubat 2016’da Hoten vilayeti Guma ilçesindeki evi Çin güçleri tarafından basılarak gözaltına alınıp götürülmüştü. Mehmet Emincan Yunus Damollam’dan uzun bir süre haber alınamamıştı.
Çin Mesleki edindiriyoruz diye iddia ettiği işkence kampında 3 milyondan fazla Doğu Türkistanlıları haksız yere tutuluyor ve çeşitli işkencilere maruz kalmış durumdadırlar. İşkence kampında şuan Doktur ve Profesor ünvanı taşıyan Abdulkadir Calaliddin , Yalkun Rozi gibi 365 Uygur Türk,ü tutulduğu tespit edildi, ilim düşmanı, islamin düşmanı Tüm Doğu Türkistanlıların düşmanı olan zalim Çin’in işkence kampında tutuklu bulunan bu
Alimlerimizin akibetinden endişe ediyoruz, çünkü Çin, Uygur Toplumun önde gelen alimleri sinsice yok etmeyi hedefliyor, 2018. Senesinde büyük alimlerden Muhammad Salih Hacim, Abdulhemit Damollam, Abdulahad Barat Mahdum , Abdülkerim Abduweli (kerem kari) gibi Alimleri işkence kampında şehit edildi.
56 yaşında Çin işkence kampında şehit edilen Hocam Mehmet Emin Can ve Tüm şehitlerimize Rabbim rahmet eylesin, şehadeti mübarek olsun.” Mekanı cennet olsun. Çin bir tane Mehmet öldürürse Doğu Türkistanlı anneler Binlerce mehmetçik doğacaktır ve eninde sonunda Doğu Türkistan özgürlüğüne kavuşaraktır, inşaallah.

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest